tyndyryndy do tańca okładka WEB

in crudo i tradiradi

Patronat medialny: patroni medialni

Przedstawiamy wybrane nagrania z dokumentacji dźwiękowej Klubu Tyndyryndy, realizowanej w latach 2012-13. Klub działa przy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym od 2008 roku, a powstał z myślą o wykorzystaniu potencjału edukacyjnego jaki stwarza Festiwal poprzez zgromadzenie w jednym miejscu i czasie najwybitniejszych artystów muzyki wiejskiej oraz jej miłośników z różnych regionów Polski. W rozemocjonowanej atmosferze święta, czerwcowej aurze i magicznej przestrzeni miasteczka dzieci, młodzież i dorośli mogą poznawać wiejskie tradycje muzyczne w duchu szacunku dla oryginału zarówno na warsztatach jak i, co szczególnie ważne, w sytuacjach spontanicznych – na zabawach, pograjkach, targowisku instrumentów.
Wydawnictwo niniejsze stara się oddać atmosferę Klubu, w którym muzykanci czując się u siebie, na miejscu, bo grają nie po to, żeby się nagrywać, ale do tańca – tak jak najbardziej lubią. Płyta opowiada historie minione, ale też opowiada i przyszłe, bo traktuje nie o odchodzeniu tej muzyki , ale przede wszystkim o jej trwaniu. Symboliczne jest, że najstarszy jej bohater – skrzypek Tadeusz Kubiak z Mchowic to rocznik 1923, a najmłodszy – skrzypaczka Julia Migdalska z Warszawy to rocznik 2000.

Remigiusz Mazur-Hanaj – juror Festiwalu i pomysłodawca Klubu, Mateusz Niwiński – realizator klubu, Witold Roy Zalewski – pomysłodawca płyty, a także Tłoka In Crudo czyli przyjaciele i wolontariusze, bez których klub by nie istniał. 

Tracklista

1 Oberki – Wielka Orkiestra Gaców 4:13

Maciej Żurek, Katarzyna Zedel, Ewa Grochowska, Julia Migdalska, Paula Kinaszewska, Andgela Zajtsewa, Mateusz Niwiński, Marcin Żytomirski, Michał Maziarz, Mateusz Kowalski – skrzypce / Joanna Strelnik, Piotr Zgorzelski – basy / Katarzyna Rosik – bębenek / i inni

2 Kujon Matyjosek – Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza 2:25

Tadeusz Kubiak – skrzypce / Paweł Ladorucki – harmonia trzyrzędowa / Andrzej Dobierzewski – bęben

3 Polka – Gęsty Kożuch Kurzu 5:48

Maria Stępień – skrzypce / Joanna Garncarczyk – śpiew, basy / Przemysław Bogusławski – bębenek, baraban / Marcin Lorenc – skrzypce / Maniucha Bikont – śpiew

4 Owijok – Kapela Marty Cichej2:47

Marta Cicha – skrzypce / Joanna Gancarczyk – basy / Jakub Korona – bębenek

5 Mazurek – Kapela Wiesławy Gromadzkiej 5:21

Wiesława Gromadzka – harmonia pedałowa / Bartosz Niedźwiecki, Mateusz Niwiński – skrzypce / Jan Wochniak – baraban

6 Polka „Córusiu moja” – Poszukiwacze Zaginionego Rulonu 3:29

Małgorzata Makowska – harmonia pedałowa / Olena Yeremenko, Marcin Drabik – skrzypce / Jacek Mazurkiewicz – kontrabas / Paweł Nowicki – baraban

7 Oberki – Piotr Gaca/Agnieszka Niwińska 2:26

Piotr Gaca – skrzypce / Agnieszka Niwińska – bębenek

8 Polka – Kocirba 4:18

Teresa Potańska – prym / Andrzej Fabiński – sekund / Jarosław Mazur – basy

9 Wiązanka polek (wściekła, rzeszowska, cięta, suwana, uciekana) – Kapela Maliszów 3:50

Jan Malisz – skrzypce, śpiew / Zuzanna Malisz – śpiew, basy / Kacper Malisz – skrzypce / Edyta Marć – bęben

10 Oberki – Julia Migdalska/Agnieszka Niwińska 3:47

Julia Migdalska – skrzypce / Agnieszka Niwińska – bębenek

11 Wiwat PrzyjacielskiPołączone kapele dudziarskie z Wielkopolski 4:34

Jacek Kutrowski, Łukasz Kontrek, Piotr Górecki, Romuald Jędraszak – dudy wielkopolskie / Paweł Zawadzki – skrzypce

12 Oberek – Czesław Adamczyk/Katarzyna Zedel 1:54

Czesław Adamczyk – harmonia pedałowa / Katarzyna Zedel – bębenek

13 Polka Dzwolka – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic 2:38

Eugeniusz Skrzypek – kapelmistrz, klarnet I / Henryk Pizoń – klarnet II / Józef Kędziora, Kazimierz Gębala – kornet I / Zenon Nieściór – kornet II / Michał Gębala, Franciszek Małek – tenor / Jan Adamek – alt / Józef Sosnówka – bas / Damian Gębala – puzon / Henryk Pudło – bęben

14 Mazurek Ciarkowskiego – Janusz Prusinowski Trio 3:27

Janusz Prusinowski – skrzypce / Piotr Piszczatowski – bębenek / Piotr Zgorzelski – basy / Szczepan Pospieszalski – trąbka / Michał Żak – klarnet

15 Polka Żydówka – Tęgie Chłopy 3:19

Stanisław Witkowski, Michał Żak – klarnet / Maciej Filipczuk, Michał Maziarz, Marcin Żytomirski, Ewa Grochowska – skrzypce / Mateusz Kowalski, Jacek Hałas – akordeon / Szczepan Pospieszalski, Damian Janda – trąbka / Dorota Murzynowska – baraban

16 Polka – Chłopcy z Nowoszyszek 4:11

Piotr Fiedorowicz – skrzypce / Paweł Grupkajtys – cymbały wileńskie / Adrian Żukowski – harmonia trzyrzędowa / Paweł Luto – baraban

17 Szwedzki Walc – Kapel Muzyki Kuchennej Jazgodki 4:30

Katarzyna Jackowska – akordeon / Iwona Sojka – skrzypce / Katarzyna Zedel – baraban (gościnnie)

18 Tango „Stachu” – Orkiestra Wczorajszego Fasonu 4:07

Marek Ruczko – akordeon / Przemysław Mrozowski – klarnety / Maciej Pancer – perkusja / Serhij Petryczenko – kontrabas / Alicja Ruczko – śpiew / Agnieszka Wojtkowiak – skrzypce

19 Poleczka – Kapela z Ukrainy 3:36

Serhij Ochrymczuk, Olena Yeremenko, Angela Zajcewa – skrzypce / Lyubomyr Iszczuk – bęben / Jacek Mazurkiewicz – kontrabas

20 Mazurki – Kapela Niwińskich 5:26

Mateusz Niwiński, Angela Zajtsewa – skrzypce / Agnieszka Niwińska – bębenek, śpiew / Joanna Strelnik – basy, śpiew

 
 

Płytę można kupić m.in na allegro.